WordPress SDK - en to ja_JP translation catalogue (508 entries)

en: Freemius SDK couldn't find the plugin's main file. Please contact sdk@freemius.com with the current error.
ja_JP: Freemius SDK がプラグインのメインファイルを見つけることができませんでした。現在のエラーを添えて  sdk@freemius.com に連絡してください。

en: Error
ja_JP: エラー

en: I found a better %s
ja_JP: より良い %sを見つけました

en: What's the %s's name?
ja_JP: %sの名前は何ですか？

en: It's a temporary %s. I'm just debugging an issue.
ja_JP: %sは一時的なものです。現在この問題をデバッグ中です。

en: Deactivation
ja_JP: 無効化

en: Theme Switch
ja_JP: テーマ変更

en: Other
ja_JP: その他

en: I no longer need the %s
ja_JP: %sはもう不要です

en: I only needed the %s for a short period
ja_JP: 短期間だけ %sが 必要です。

en: The %s broke my site
ja_JP: %s の影響でサイトを崩れました

en: The %s suddenly stopped working
ja_JP: %s の動作が突然停止しました

en: I can't pay for it anymore
ja_JP: もう払うことができません

en: What price would you feel comfortable paying?
ja_JP:  支払ってもよいと思う価格はいくらですか?

en: I don't like to share my information with you
ja_JP: 自分の情報を共有したくありません

en: The %s didn't work
ja_JP: %s が動作しませんでした

en: I couldn't understand how to make it work
ja_JP: どうしたら動作するか分かりませんでした。

en: The %s is great, but I need specific feature that you don't support
ja_JP: %s は素晴らしいのですが、サポートされていないある機能が必要です

en: What feature?
ja_JP: 何の機能ですか?

en: The %s is not working
ja_JP: %s が動作していません

en: Kindly share what didn't work so we can fix it for future users...
ja_JP: 将来のユーザーのために修正できるよう、何が動作しなかったのかどうか共有してください…

en: It's not what I was looking for
ja_JP: 探していたものではありません

en: What you've been looking for?
ja_JP: 探していたのは何ですか?

en: The %s didn't work as expected
ja_JP: %sが期待通りに動きませんでした

en: What did you expect?
ja_JP: 何を期待していましたか?

en: Freemius Debug
ja_JP: Freemius デバッグ

en: I don't know what is cURL or how to install it, help me!
ja_JP: cURL がなにか、そのインストール方法を知りません。助けてください。

en: We'll make sure to contact your hosting company and resolve the issue. You will get a follow-up email to %s once we have an update.
ja_JP: ホスティング会社に連絡して問題を解決してください。 更新が完了したら、 ％s へのフォローアップメールが届きます。

en: Great, please install cURL and enable it in your php.ini file. In addition, search for the 'disable_functions' directive in your php.ini file and remove any disabled methods starting with 'curl_'. To make sure it was successfully activated, use 'phpinfo()'. Once activated, deactivate the %s and reactivate it back again.
ja_JP: すばらしい。cURL をインストールし、 php.ini ファイルで有効化してください。加えて、php.ini 内で 'disable_functions' ディレクティブを検索して、'curl_' で始まる無効化されたメソッドを削除してください。'phpinfo()' を使って正常に起動されたことを確認してください。有効化されている場合は %s を一度無効化し、再度有効化し直してください。

en: Yes - do your thing
ja_JP: はい - お構いなく

en: No - just deactivate
ja_JP: いいえ - すぐに無効化

[ctx: exclamation]
en: Oops
ja_JP: おっと

en: Thank for giving us the chance to fix it! A message was just sent to our technical staff. We will get back to you as soon as we have an update to %s. Appreciate your patience.
ja_JP: 修正するチャンスをいただきありがとうございます! テクニカルスタッフにメッセージが送信されました。 ％s への更新が行われるとすぐにあなたに連絡します。 あなたの忍耐に感謝します。

[ctx: addonX cannot run without pluginY]
en: %s cannot run without %s.
ja_JP: %s は、%s が無いと実行することができません。

[ctx: addonX cannot run...]
en: %s cannot run without the plugin.
ja_JP: %s は、プラグインが無いと実行することができません。

en: Unexpected API error. Please contact the %s's author with the following error.
ja_JP: 予期しない API エラーです。%sの作者に次のエラーを連絡してください。

en: Premium %s version was successfully activated.
ja_JP: プレミアムバージョンの %sは有効化に成功しました。

en: W00t
ja_JP: やったー

en: You have a %s license.
ja_JP: %s ライセンスを持っています。

[ctx: interjection expressing joy or exuberance]
en: Yee-haw
ja_JP: ヤッホー

en: %s free trial was successfully cancelled. Since the add-on is premium only it was automatically deactivated. If you like to use it in the future, you'll have to purchase a license.
ja_JP: %s の無料試用が正常にキャンセルされました。 アドオンはプレミアムなので、自動的に無効化されました。 将来使用したい場合は、ライセンスを購入する必要があります。

en: %s is a premium only add-on. You have to purchase a license first before activating the plugin.
ja_JP: %s はプレミアムのみのアドオンです。そのプラグインを有効化する前にライセンスを購入する必要があります。

en: More information about %s
ja_JP: %s に関する詳細情報

en: Purchase License
ja_JP: ライセンスを購入

en: You should receive an activation email for %s to your mailbox at %s. Please make sure you click the activation button in that email to %s.
ja_JP: %s のメールボックスに %s の有効化のメールを受け取っているはずです。%s のメールに記載された有効化ボタンをクリックしてください。

en: start the trial
ja_JP: トライアルを開始

en: complete the install
ja_JP: インストールを完了

en: You are just one step away - %s
ja_JP: もうあとわずかです - %s

[ctx: %s - plugin name. As complete "PluginX" activation now]
en: Complete "%s" Activation Now
ja_JP: すぐに "%s" 有効化を完了してください

en: We made a few tweaks to the %s, %s
ja_JP: プラグインを微調整します、 %s, %s

en: The upgrade of %s was successfully completed.
ja_JP: %s のアップグレードが完了しました。

en: Add-On
ja_JP: アドオン

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: We couldn't find your email address in the system, are you sure it's the right address?
ja_JP: システムではメールアドレスを見つけることができませんでした。メールアドレスが正しいか確認してください。

en: We can't see any active licenses associated with that email address, are you sure it's the right address?
ja_JP: メールアドレスに関連付けられた有効なライセンスが見つかりません。メールアドレスが正しいか確認してください。

en: Account is pending activation.
ja_JP: アカウントは有効化待ちです。

en: %s activation was successfully completed.
ja_JP: %s の有効化が成功しました。

en: Your account was successfully activated with the %s plan.
ja_JP: アカウントが %s プランで有効化できました。

en: Your trial has been successfully started.
ja_JP: トライアル版の利用を開始しました。

en: Couldn't activate %s.
ja_JP: %s を有効化できません。

en: Please contact us with the following message:
ja_JP: 以下のメッセージとともに私たちに連絡をください。

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Start Trial
ja_JP: トライアルを開始

en: Pricing
ja_JP: 料金表

en: Affiliation
ja_JP: アフィリエイト

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Contact Us
ja_JP: 連絡

en: Add-Ons
ja_JP: アドオン

[ctx: noun]
en: Pricing
ja_JP: 料金表

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Your email has been successfully verified - you are AWESOME!
ja_JP: あなたのメールアドレスの承認が完了しました。すごい！

[ctx: a positive response]
en: Right on
ja_JP: そうだ

en: Your %s Add-on plan was successfully upgraded.
ja_JP: %s のアドオンのプランのアップグレードが完了しました。

en: %s Add-on was successfully purchased.
ja_JP: %s のアドオンの支払いが完了しました。

en: Download the latest version
ja_JP: 最新版をダウンロード

[ctx: %1s - plugin title, %2s - API domain]
en: Your server is blocking the access to Freemius' API, which is crucial for %1s synchronization. Please contact your host to whitelist %2s
ja_JP: サーバーは %1s の同期に不可欠な Freemius の API へのアクセスをブロックしています。 ホワイトリストに %2s を追加していただけるようあなたのホスティング会社に連絡してください。

en: Error received from the server:
ja_JP: サーバーからエラーを受信しました。

en: It seems like one of the authentication parameters is wrong. Update your Public Key, Secret Key & User ID, and try again.
ja_JP: 認証パラメータの1つが間違っているようです。 公開鍵、秘密鍵、ユーザーIDを更新して、もう一度お試しください。

en: Hmm
ja_JP: ふむ

en: It looks like you are still on the %s plan. If you did upgrade or change your plan, it's probably an issue on our side - sorry.
ja_JP: まだ %s プランのようです。もしアップグレードやプランの変更をしたのなら、こちらで何らかの問題が発生しているようです。申し訳ありません。

[ctx: trial period]
en: Trial
ja_JP: トライアル

en: I have upgraded my account but when I try to Sync the License, the plan remains %s.
ja_JP: アカウントをアップグレードしましたが、ライセンスを同期しようとするとプランが %s のままです。

en: Please contact us here
ja_JP: こちらで私たちに連絡をとってください。

en: Your plan was successfully upgraded.
ja_JP: プランのアップグレードが成功しました。

en: Your plan was successfully changed to %s.
ja_JP: プランの %s への変更が成功しました。

en: Your license has expired. You can still continue using the free %s forever.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れました。無料バージョンの%s は引き続き利用できます。

en: Your license has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れました。 %1$s  %3$sに邪魔されずに利用を継続するには，今すぐ%2$sアップグレードを行ってください。

en: Your license has been cancelled. If you think it's a mistake, please contact support.
ja_JP: ライセンスはキャンセルされました。もしそれが間違いだと思うならサポートに連絡してください。

en: Your license has expired. You can still continue using all the %s features, but you'll need to renew your license to continue getting updates and support.
ja_JP: ライセンスは有効期限がきれました。%s の機能を引き続き利用することができます。ただし、アップデートやサポートをうけるにはライセンスをアップデートする必要があります。

en: Your free trial has expired. You can still continue using all our free features.
ja_JP: フリートライアル期間が終了しました。無料で使える機能は引き続き利用可能です。

en: Your free trial has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
ja_JP: フリートライアル期間が終了しました。%1$s %3$sに邪魔されずに利用を継続するには，今すぐ %2$s のアップグレードを行ってください。

en: It looks like the license could not be activated.
ja_JP: ライセンスの有効化ができませんでした。

en: Your license was successfully activated.
ja_JP: ライセンスの有効化が成功しました。

en: It looks like your site currently doesn't have an active license.
ja_JP: サイトは有効なライセンスを持っていないようです。

en: It looks like the license deactivation failed.
ja_JP: ライセンスの無効化ができませんでした。

en: Your license was successfully deactivated, you are back to the %s plan.
ja_JP: ライセンスの無効化が完了しました。%s プランに戻りました。

en: You are already running the %s in a trial mode.
ja_JP: すでに%sをトライアルモードで利用中です。

en: You already utilized a trial before.
ja_JP: 以前すでに試用版を利用しました。

en: Plan %s do not exist, therefore, can't start a trial.
ja_JP: %s プランは存在しないため、試用を開始できません。

en: Plan %s does not support a trial period.
ja_JP: %s プランにはトライアル期間はありません。

en: None of the %s's plans supports a trial period.
ja_JP: %sのプランにはトライアル期間はありません。

en: It looks like you are not in trial mode anymore so there's nothing to cancel :)
ja_JP: すでにトライアルモードではないようなので、キャンセルする必要はありません :)

en: Seems like we are having some temporary issue with your trial cancellation. Please try again in few minutes.
ja_JP: トライアルのキャンセルに一時的な問題がありました。数分後に再度お試しください。

en: Your %s free trial was successfully cancelled.
ja_JP: %s のフリートライアルはキャンセルされました。

en: Version %s was released.
ja_JP: バージョン %s をリリースしました。

en: Please download %s.
ja_JP: %s をダウンロードしてください。

en: the latest %s version here
ja_JP: 最新の %s バージョンはこちらです。

en: New
ja_JP: 新規

en: Seems like you got the latest release.
ja_JP: 最新版を取得できました。

en: You are all good!
ja_JP: すべて完璧です!

en: Verification mail was just sent to %s. If you can't find it after 5 min, please check your spam box.
ja_JP: %s に確認メールを送信しました。もし5分以内にそれが届かない場合、迷惑メールボックスを確認してください。

en: Site successfully opted in.
ja_JP: サイトのオプトインに成功しました。

en: Awesome
ja_JP: すごい!

en: We appreciate your help in making the %s better by letting us track some usage data.
ja_JP: 使用データを追跡できるよう許可してくれたことで、%s をより良くするための手助けに感謝致します。

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます！

en: We will no longer be sending any usage data of %s on %s to %s.
ja_JP: もう%s上の%sから%sへのデータ送信は行いません。

en: Please check your mailbox, you should receive an email via %s to confirm the ownership change. From security reasons, you must confirm the change within the next 15 min. If you cannot find the email, please check your spam folder.
ja_JP: メールボックスを確認してください。所有権の変更を確認するには、%s でメールを受け取る必要があります。 セキュリティ上の理由から、次の15分以内に変更を確認する必要があります。 電子メールが見つからない場合は、迷惑メールフォルダを確認してください。

en: Thanks for confirming the ownership change. An email was just sent to %s for final approval.
ja_JP: 所有権の変更を確認していただきありがとうございます。 %s に承認メールが送信されました。

en: %s is the new owner of the account.
ja_JP: %s は新しいオーナーです。

[ctx: as congratulations]
en: Congrats
ja_JP: おめでとう

en: Sorry, we could not complete the email update. Another user with the same email is already registered.
ja_JP: メールアドレスのアップデートを完了できませんでした。他のユーザーがすでに同じメールアドレスで登録しているようです。

en: If you would like to give up the ownership of the %s's account to %s click the Change Ownership button.
ja_JP: %sの所有権を%sへ譲りたい場合は、所有権の変更ボタンをクリックしてください。

en: Change Ownership
ja_JP: オーナーを変更

en: Your email was successfully updated. You should receive an email with confirmation instructions in few moments.
ja_JP: メールアドレスのアップデートが完了しました。まもなく確認メールが届きます。

en: Please provide your full name.
ja_JP: フルネームを入力してください。

en: Your name was successfully updated.
ja_JP: 名前のアップデートが成功しました。

en: You have successfully updated your %s.
ja_JP: %s のアップデートが成功しました。

en: Just letting you know that the add-ons information of %s is being pulled from an external server.
ja_JP: %s のアドオンに関する情報は、外部サーバーから取得されます。

[ctx: advance notice of something that will need attention.]
en: Heads up
ja_JP: 警告

[ctx: exclamation]
en: Hey
ja_JP: ヘイ

en: How do you like %s so far? Test all our %s premium features with a %d-day free trial.
ja_JP: %s はどうですか? 私たちの全ての %s のプレミアム機能をお試しください。

en: No commitment for %s days - cancel anytime!
ja_JP: %s 日以内であればいつでもキャンセルできます。

en: No credit card required
ja_JP: クレジットカードは必要ありません。

[ctx: call to action]
en: Start free trial
ja_JP: フリートライアルを開始

en: Hey there, did you know that %s has an affiliate program? If you like the %s you can become our ambassador and earn some cash!
ja_JP: こんにちは。%sにアフィリエイトプログラムがあるのはご存知でしたか？　%sがお好きなら、私たちのアンバサダーになって報酬を得ましょう！

en: Learn more
ja_JP: 詳細はこちら

en: Activate License
ja_JP: ライセンスを有効化

en: Change License
ja_JP: ライセンスを変更

en: Opt Out
ja_JP: オプトアウト

en: Opt In
ja_JP: オプトイン

en: Please follow these steps to complete the upgrade
ja_JP: アップグレードを完了するには以下の手順を完了させてください。

en: Download the latest %s version
ja_JP: 最新の %s をダウンロード

en: Upload and activate the downloaded version
ja_JP: ダウンロードしたバージョンをアップロードして有効化

en: How to upload and activate?
ja_JP: アップロードと有効化の方法

en: %sClick here%s to choose the sites where you'd like to activate the license on.
ja_JP: %sここをクリックして%s ライセンスを有効化したいサイトを選択してください。

en: Auto installation only works for opted-in users.
ja_JP: 自動インストールはオプトインしたユーザのみで動作します。

en: Invalid module ID.
ja_JP: モジュール ID が不正です

en: Premium version already active.
ja_JP: プレミアムバージョンはすでに有効になっています。

en: You do not have a valid license to access the premium version.
ja_JP: プレミアムバージョンにアクセスできる有効なライセンス持っていません。

en: Plugin is a "Serviceware" which means it does not have a premium code version.
ja_JP: プラグインはプレミアムコードバージョンのない「サービスウェア」です。

en: Premium add-on version already installed.
ja_JP: プレミアムアドオンバージョンはすでにインストール済みです。

en: View paid features
ja_JP: 有料の機能を表示する

en: Thank you so much for using %s and its add-ons!
ja_JP: %sとアドオンのご利用ありがとうございます！

en: Thank you so much for using %s!
ja_JP: %sのご利用ありがとうございます！

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving the %s.
ja_JP: %sの改善に役立つ使用状況のトラッキングにすでにオプトインしています。

en: Thank you so much for using our products!
ja_JP: プロダクトのご利用ありがとうございます！

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving them.
ja_JP: プロダクトの改善に役立つ使用状況のトラッキングにすでにオプトインしています。

en: %s and its add-ons
ja_JP: %sとそのアドオン

en: Products
ja_JP: プロダクト

en: Yes
ja_JP: はい

en: send me security & feature updates, educational content and offers.
ja_JP: セキュリティと機能のアップデート、学習用コンテンツやオファーを送ってください。

en: No
ja_JP: いいえ

en: do %sNOT%s send me security & feature updates, educational content and offers.
ja_JP: セキュリティと機能のアップデート、学習用コンテンツやオファーを%s送らないでください%s。

en: Due to the new %sEU General Data Protection Regulation (GDPR)%s compliance requirements it is required that you provide your explicit consent, again, confirming that you are onboard 🙂
ja_JP: 新しい %sEU General Data Protection Regulation (GDPR)%s コンプライアンスを満たすため、あなたが明示的に同意したことを再度確認し、またあなたがオンボードであることを確認する必要があります 🙂

en: Please let us know if you'd like us to contact you for security & feature updates, educational content, and occasional offers:
ja_JP: セキュリティや機能のアップデート、学習用用コンテンツ、およびオファーについてお問い合わせを希望される場合は、お知らせください。

en: License key is empty.
ja_JP: ライセンスキーが空です。

en: Renew license
ja_JP: ライセンスを更新

en: Installing plugin: %s
ja_JP: インストール中プラグイン: %s

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja_JP: ファイルシステムに接続できません。視覚情報を確認してください。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja_JP: リモートプラグインパッケージには、目的のスラッグを含むフォルダが含まれていないため、リねームが機能しませんでした。

[ctx: verb]
en: Purchase
ja_JP: 購入

en: Start my free %s
ja_JP: 無料の %s を開始

en: Install Free Version Now
ja_JP: フリーバージョンを今すぐインストール

en: Install Now
ja_JP: 今すぐインストール

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest Free Version
ja_JP: 最新のフリーバージョンをダウンロード

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest
ja_JP: 最新版をダウンロード

en: Install Free Version Update Now
ja_JP: フリーバージョンの更新を今すぐインストール

en: Install Update Now
ja_JP: 今すぐ更新をインストール

en: Newer Free Version (%s) Installed
ja_JP: 新しいフリーバージョン (%s) がインストールされました

en: Newer Version (%s) Installed
ja_JP: 新しいバージョン (%s) がインストールされました

en: Latest Free Version Installed
ja_JP: 最新のフリーバージョンがインストールされました

en: Latest Version Installed
ja_JP: 最新版がイストールされました

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
ja_JP: インストール

en: Screenshots
ja_JP: スクリーンショット

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
ja_JP: レビュー

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
ja_JP: その他の記述

[ctx: Plugin installer section title]
en: Features & Pricing
ja_JP: 機能 & 料金

en: Plugin Install
ja_JP: プラグインのインストール

[ctx: e.g. Professional Plan]
en: %s Plan
ja_JP: %s プラン

[ctx: e.g. the best product]
en: Best
ja_JP: ベスト

[ctx: as every month]
en: Monthly
ja_JP: 月

[ctx: as once a year]
en: Annual
ja_JP: 年次

en: Lifetime
ja_JP: ライフタイム

[ctx: e.g. billed monthly]
en: Billed %s
ja_JP: %s への請求

[ctx: as once a year]
en: Annually
ja_JP: 毎年

[ctx: as once a year]
en: Once
ja_JP: 一度

en: Single Site License
ja_JP: シングルサイトライセンス

en: Unlimited Licenses
ja_JP: 無制限ライセンス

en: Up to %s Sites
ja_JP: %sサイトまで

[ctx: as monthly period]
en: mo
ja_JP: 月

[ctx: as annual period]
en: year
ja_JP: 年

[ctx: noun]
en: Price
ja_JP: 料金

en: Save %s
ja_JP: %s を保存

en: No commitment for %s - cancel anytime
ja_JP: %s の拘束はありません。いつでもキャンセルできます。

en: After your free %s, pay as little as %s
ja_JP: 無料の %s の後は、わずか %s  だけお支払ください。

en: Details
ja_JP: 詳細

[ctx: product version]
en: Version
ja_JP: バージョン

[ctx: as the plugin author]
en: Author
ja_JP: 作者

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新

[ctx: x-ago]
en: %s ago
ja_JP: %s 前

en: Requires WordPress Version
ja_JP: 必要な WordPress のバージョン

en: %s or higher
ja_JP: %sまたはそれ以上

en: Compatible up to
ja_JP: 互換性のある最新バージョン

en: Downloaded
ja_JP: ダウンロード済み

en: %s time
ja_JP: %s回

en: %s times
ja_JP: %s回

en: WordPress.org Plugin Page
ja_JP: WordPress.org のプラグインページ

en: Plugin Homepage
ja_JP: プラグインのホームページ

en: Donate to this plugin
ja_JP: このプラグインに寄付する

en: Average Rating
ja_JP: レーティングの平均

en: based on %s
ja_JP: %sを基に

en: %s rating
ja_JP: %s評価

en: %s ratings
ja_JP: %s評価

en: %s star
ja_JP: %sスター

en: %s stars
ja_JP: %sスター

en: Click to see reviews that provided a rating of %s
ja_JP: クリックして%sの評価をしているレビューを観る

en: Contributors
ja_JP: コントリビューター

en: Warning
ja_JP: 警告

en: This plugin has not been tested with your current version of WordPress.
ja_JP: このプラグインはインストールされた WordPress のバージョンでは検証されていません。

en: This plugin has not been marked as compatible with your version of WordPress.
ja_JP: このプラグインはインストールされた WordPress のバージョンに互換性がありません。

en: Paid add-on must be deployed to Freemius.
ja_JP: 有料アドオンは Freemius にデプロイされている必要があります。

en: Add-on must be deployed to WordPress.org or Freemius.
ja_JP: アドオンが WordPress.org か Freemius にデプロイされている必要があります。

en: Cancelling the trial will immediately block access to all premium features. Are you sure?
ja_JP: トライアルをキャンセルするとすぐにすべてのプレミアム機能へのアクセスができなくなります。本当に実行しますか?

en: Once your license expires you can still use the Free version but you will NOT have access to the %s features.
ja_JP: 一度ライセンスの期限が切れると、フリーバージョンの利用は可能ですが、%sの機能を使うことができなくなります。

note: translators: %s: Plan title (e.g. "Professional")
en: Activate %s Plan
ja_JP: %s プランを有効化

note: translators: %s: Time period (e.g. Auto renews in "2 months")
en: Auto renews in %s
ja_JP: %s に自動更新

note: translators: %s: Time period (e.g. Expires in "2 months")
en: Expires in %s
ja_JP: %s で期間終了

[ctx: as synchronize license]
en: Sync License
ja_JP: ライセンスを同期

en: Cancel Trial
ja_JP: トライアルをキャンセル

en: Change Plan
ja_JP: プラン変更

[ctx: verb]
en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

[ctx: verb]
en: Downgrade
ja_JP: ダウングレード

en: Free
ja_JP: 無料

en: Activate
ja_JP: 有効化

[ctx: as product pricing plan]
en: Plan
ja_JP: プラン

en: Free Trial
ja_JP: フリートライアル

en: Account Details
ja_JP: アカウント詳細

en: Deleting the account will automatically deactivate your %s plan license so you can use it on other sites. If you want to terminate the recurring payments as well, click the "Cancel" button, and first "Downgrade" your account. Are you sure you would like to continue with the deletion?
ja_JP: アカウントを削除すると自動的に %s プランライセンスが無効になり、他のサイトで使うことができます。定期の支払いも終了したい場合は、"キャンセル"ボタンをクリックし、まずアカウントを"ダウングレード"してください。本当に削除を続行してもいいですか?

en: Deletion is not temporary. Only delete if you no longer want to use this %s anymore. Are you sure you would like to continue with the deletion?
ja_JP: 削除は一時的なものではありません。本当に%sが必要なくなった時に行ってください。

en: Delete Account
ja_JP: アカウントを削除

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを無効化

en: Are you sure you want to proceed?
ja_JP: 本当に続行していいですか?

en: Cancel Subscription
ja_JP: サブスクリプションをキャンセルする

[ctx: as synchronize]
en: Sync
ja_JP: 同期

en: Name
ja_JP: 名前

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: Site ID
ja_JP: サイト ID

en: No ID
ja_JP: ID がありません

en: Public Key
ja_JP: 公開鍵

en: Secret Key
ja_JP: 秘密鍵

[ctx: as secret encryption key missing]
en: No Secret
ja_JP: 秘密鍵がありません

en: Trial
ja_JP: トライアル

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: not verified
ja_JP: 未認証

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Premium version
ja_JP: プレミアムバージョン

en: Free version
ja_JP: フリーバージョン

en: Verify Email
ja_JP: 認証メール

en: Download %s Version
ja_JP: %s バージョンをダウンロード

[ctx: verb]
en: Show
ja_JP: 表示

en: What is your %s?
ja_JP: 自分の %s はなんですか?

[ctx: verb]
en: Edit
ja_JP: 編集

en: Sites
ja_JP: サイト数

en: Search by address
ja_JP: 住所で検索する

en: Address
ja_JP: 住所

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Plan
ja_JP: プラン

[ctx: as software license]
en: License
ja_JP: ライセンス

[ctx: verb]
en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Deactivating your license will block all premium features, but will enable activating the license on another site. Are you sure you want to proceed?
ja_JP: ライセンスを無効化するとすべてのプレミアム機能が使えなくなりますが、他のサイトでライセンスを有効にすることができるようになります。本当に実行しますか？

en: Add Ons for %s
ja_JP: %s のアドオン

en: We could'nt load the add-ons list. It's probably an issue on our side, please try to come back in few minutes.
ja_JP: アドオンリストを読み込むことができませんでした。おそらく運営側の問題になりますので、しばらくしてからお試しください。

en: View details
ja_JP: 詳細を表示

[ctx: as close a window]
en: Dismiss
ja_JP: 却下

en: %s sec
ja_JP: %s秒

en: Automatic Installation
ja_JP: 自動インストール

en: An automated download and installation of %s (paid version) from %s will start in %s. If you would like to do it manually - click the cancellation button now.
ja_JP: %sから %s (有料版) の自動ダウンロードと自動インストールが%sで開始します。手動で行う場合は今すぐにキャンセルボタンをクリックしてください。

en: The installation process has started and may take a few minutes to complete. Please wait until it is done - do not refresh this page.
ja_JP: インストールプロセスが開始され、数分で完了します。完了までしばらくお待ちください。ページのリフレッシュなどは行わないでください。

en: Cancel Installation
ja_JP: インストールをキャンセルする

en: Checkout
ja_JP: チェックアウト

en: PCI compliant
ja_JP: PCI コンプライアント

[ctx: greeting]
note: translators: %s: name (e.g. Hey John,)
en: Hey %s,
ja_JP: おおい %s さん、

en: Allow & Continue
ja_JP: 許可して続ける

en: Re-send activation email
ja_JP: 有効化メールを再送信

en: Thanks %s!
ja_JP: ありがとう $s さん!

en: Agree & Activate License
ja_JP: 同意してライセンスを有効化

en: Thanks for purchasing %s! To get started, please enter your license key:
ja_JP: %s を購入いただきありがとうございます。はじめにライセンスキーを入力してください:

en: Never miss an important update - opt in to our security & feature updates notifications, educational content, offers, and non-sensitive diagnostic tracking with %4$s.
ja_JP: 重要な更新を逃さないように、セキュリティと更新通知、学習用コンテンツ、オファー、そして%4$s とセンシティブではない診断トラッキングをオプトインしてください。

en: Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking with %4$s.
ja_JP: 重要な更新を逃さないように、セキュリティと更新通知、%4$s とセンシティブではない診断トラッキングをオプトインしてください。

en: Never miss an important update - opt in to our security & feature updates notifications, educational content, offers, and non-sensitive diagnostic tracking with %4$s. If you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
ja_JP: 重要な更新を逃さないように、セキュリティと更新通知、学習用コンテンツ、オファー、そして%4$s とセンシティブではない診断トラッキングをオプトインしてください。これをスキップしても%1$sはもちろん動作します。

en: Never miss an important update - opt in to our security & feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking with %4$s. If you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
ja_JP: 重要な更新を逃さないように、セキュリティと更新通知、学習用コンテンツ、オファー、そして%4$s とセンシティブではない診断トラッキングをオプトインしてください。これをスキップしても%1$sはもちろん動作します。

en: We're excited to introduce the Freemius network-level integration.
ja_JP: Freeminus ネットワークレベルのインテグレーションをご紹介できることに興奮しています。

en: During the update process we detected %d site(s) that are still pending license activation.
ja_JP: アップデートの処理中に%dサイトがライセンスの有効化が保留中であることを検知しました。

en: If you'd like to use the %s on those sites, please enter your license key below and click the activation button.
ja_JP: これらのサイトで%sを使う場合は、ライセンスキーを入力し、アクティベーションボタンをクリックしてください。

en: %s's paid features
ja_JP: %sの有料機能

en: Alternatively, you can skip it for now and activate the license later, in your %s's network-level Account page.
ja_JP: または、今すぐスキップして、%sのネットワークレベルのアカウントページでライセンスを有効にすることもできます。

en: During the update process we detected %s site(s) in the network that are still pending your attention.
ja_JP: アップデートの処理中に、ネットワーク内の%dサイトが対応待ちになっていることを検知しました。

en: License key
ja_JP: ライセンスキー

en: Can't find your license key?
ja_JP: ライセンスキーは見つかりませんか?

[ctx: verb]
en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Delegate to Site Admins
ja_JP: サイト管理者に委任する

en: If you click it, this decision will be delegated to the sites administrators.
ja_JP: 決定をサイトの管理者に委任するにはクリックしてください。

en: Your Profile Overview
ja_JP: プロフィール概要

en: Name and email address
ja_JP: 名前とメールアドレス

en: Your Site Overview
ja_JP: サイト概要

en: Site URL, WP version, PHP info, plugins & themes
ja_JP: サイト URL、WP バージョン、PHP info、プラグインとテーマ

en: Admin Notices
ja_JP: 管理者通知

en: Updates, announcements, marketing, no spam
ja_JP: 更新、発表、マーケティング、スパムなし

en: Current %s Events
ja_JP: 現在%sイベント

en: Activation, deactivation and uninstall
ja_JP: 有効化、無効化、アンインストール

en: Newsletter
ja_JP: ニュースレター

en: The %1$s will be periodically sending data to %2$s to check for security and feature updates, and verify the validity of your license.
ja_JP: %1$sはセキュリティとアプデート、そしてライセンスの状態を確認するため、定期的に%2$sへデータを送信します。

en: What permissions are being granted?
ja_JP: 付与されているパーミッションは何ですか?

en: Don't have a license key?
ja_JP: ライセンスキーをお持ちではありませんか?

en: Activate Free Version
ja_JP: フリーバージョンを有効化

en: Have a license key?
ja_JP: ライセンスキーはお持ちですか?

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Terms of Service
ja_JP: 利用規約

[ctx: as in the process of sending an email]
en: Sending email
ja_JP: メール送信中

[ctx: as activating plugin]
en: Activating
ja_JP: 有効化中

en: Contact
ja_JP: 連絡

[ctx: as turned off]
en: Off
ja_JP: オフ

[ctx: as turned on]
en: On
ja_JP: オン

[ctx: as code debugging]
en: Debugging
ja_JP: デバッグ

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Are you sure you want to delete all Freemius data?
ja_JP: ほんとうに全ての Freemius データを削除しますか?

en: Delete All Accounts
ja_JP: 全てのアカウントを削除

en: Clear API Cache
ja_JP: API キャッシュをクリア

en: Clear Updates Transients
ja_JP: アップデートのトランジエントをクリアーにする

en: Sync Data From Server
ja_JP: サーバーからのデータを同期

en: Load DB Option
ja_JP: DB オプションを読み込む

en: Set DB Option
ja_JP: DB オプションを設定する

en: Key
ja_JP: キー

en: Value
ja_JP: 値

[ctx: as software development kit versions]
en: SDK Versions
ja_JP: SDK バージョン

en: SDK Path
ja_JP: SDK のパス

en: Module Path
ja_JP: モジュールのパス

en: Is Active
ja_JP: 有効

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Freemius State
ja_JP: Freemius ステータス

en: Network Blog
ja_JP: ネットワークブログ

en: Network User
ja_JP: ネットワークユーザ

[ctx: as connection was successful]
en: Connected
ja_JP: 接続

[ctx: as connection blocked]
en: Blocked
ja_JP: ブロック

en: Simulate Network Upgrade
ja_JP: ネットワークアップグレードをシミュレートする

en: %s Installs
ja_JP: %sインストール

[ctx: like websites]
en: Sites
ja_JP: サイト数

en: Blog ID
ja_JP: ブログ ID

[ctx: verb]
en: Delete
ja_JP: 削除

en: Add Ons of module %s
ja_JP: モジュールのアドオン%s

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Verified
ja_JP: 認証済み

en: %s Licenses
ja_JP: %sラインセス

en: Plugin ID
ja_JP: プラグイン ID

en: Plan ID
ja_JP: プラン ID

en: Quota
ja_JP: クォータ

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: Blocking
ja_JP: ブロッキング

[ctx: as expiration date]
en: Expiration
ja_JP: 期限切れ

en: Debug Log
ja_JP: デバッグログ

en: All Types
ja_JP: すべてのタイプ

en: All Requests
ja_JP: すべてのリクエスト

en: File
ja_JP: ファイル

en: Function
ja_JP: 機能

en: Process ID
ja_JP: プロセス ID

en: Logger
ja_JP: ロガー

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Secure HTTPS %s page, running from an external domain
ja_JP: 外部ドメインで実行中のセキュアな HTTPS %sページ

en: Support
ja_JP: サポート

en: Requests
ja_JP: リクエスト数

[ctx: verb]
en: Update
ja_JP: 更新

en: Billing
ja_JP: 請求書

en: Business name
ja_JP: 商号

en: Tax / VAT ID
ja_JP: 税金 / VAT ID

en: Address Line %d
ja_JP: 住所欄 %d

en: City
ja_JP: 市

en: Town
ja_JP: 町

en: ZIP / Postal Code
ja_JP: ZIP / 郵便番号

en: Country
ja_JP: 国

en: Select Country
ja_JP: 国を選択

en: State
ja_JP: 州

en: Province
ja_JP: 県・州・省

en: Payments
ja_JP: 支払い

en: Date
ja_JP: 日付

en: Amount
ja_JP: 総額

en: Invoice
ja_JP: 請求書

en: Method
ja_JP: メソッド

en: Code
ja_JP: コード

en: Length
ja_JP: 長さ

[ctx: as file/folder path]
en: Path
ja_JP: パス

en: Body
ja_JP: 本文

en: Result
ja_JP: 結果

en: Start
ja_JP: 開始

en: End
ja_JP: 終了

en: Log
ja_JP: グ

note: translators: %s: time period (e.g. In "2 hours")
en: In %s
ja_JP: %s 内

note: translators: %s: time period (e.g. "2 hours" ago)
en: %s ago
ja_JP: %s 前

[ctx: seconds]
en: sec
ja_JP: 秒

en: Plugins & Themes Sync
ja_JP: プラグインとテーマを同期

en: Total
ja_JP: トータル

en: Last
ja_JP: 最終

en: Scheduled Crons
ja_JP: スケジュール Cron

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Module Type
ja_JP: モジュールタイプ

en: Cron Type
ja_JP: Cron タイプ

en: Next
ja_JP: 次

en: Non-expiring
ja_JP: 期限のない

en: Apply to become an affiliate
ja_JP: アフィリエイトに応募する

en: Your affiliate application for %s has been accepted! Log in to your affiliate area at: %s.
ja_JP: %sのアフィリエイト申請は受理されました！　次のリンクからアフィリエイトエリアにログインしてください:%s

en: Thank you for applying for our affiliate program, we'll review your details during the next 14 days and will get back to you with further information.
ja_JP: アフィリエイトプログラムに応募いただきありがとうございます。14日以内にお申し込み詳細をレビューし、改めてご連絡いたします。

en: Your affiliation account was temporarily suspended.
ja_JP: アフィリエイトアカウントは一時的に停止されました。

en: Thank you for applying for our affiliate program, unfortunately, we've decided at this point to reject your application. Please try again in 30 days.
ja_JP: アフィリエイトアカウントに応募いただきありがとうございます。残念ながら現時点では申請を受理することができませんでした。30日後に改めてお申込みください。

en: Due to violation of our affiliation terms, we decided to temporarily block your affiliation account. If you have any questions, please contact support.
ja_JP: アフィリエイト規約違反により、アフィリエイトアカウントを一時的に凍結させていただきました。ご質問等がありましたら、サポートにお問い合わせください。

en: Like the %s? Become our ambassador and earn cash ;-)
ja_JP: %sは気に入りましたか？　アンバサダーになって報酬を得ましょう ;-)

en: Refer new customers to our %s and earn %s commission on each successful sale you refer!
ja_JP: 新規カスタマーに私たちの%sを紹介して、売り上げごとに%sのコミッションを得ましょう

en: Program Summary
ja_JP: プログラム概要

en: %s commission when a customer purchases a new license.
ja_JP: カスタマーが新規ライセンスを購入するごとに%sのコミッションが発生します。

en: Get commission for automated subscription renewals.
ja_JP: サブスクリプションの自動更新でコミッションを得ましょう。

en: %s tracking cookie after the first visit to maximize earnings potential.
ja_JP: %s初回の訪問後、クッキーをトラッキングして収益の可能性を最大化しましょう。

en: Unlimited commissions.
ja_JP: 無制限のコミッション。

en: %s minimum payout amount.
ja_JP: %sお支払いの最低金額

en: Payouts are in USD and processed monthly via PayPal.
ja_JP: お支払いは USD かつ PayPal 経由で毎月行われます。

en: As we reserve 30 days for potential refunds, we only pay commissions that are older than 30 days.
ja_JP: 30日間の返金期間があるため、コミッションのお支払いは30日以降になります。

en: Affiliate
ja_JP: アフィリエイト

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Full name
ja_JP: フルネーム

en: PayPal account email address
ja_JP: PayPal アカウントのメールアドレス

en: Where are you going to promote the %s?
ja_JP: %sのプロモーションを行うサイトはどこですか？

en: Enter the domain of your website or other websites from where you plan to promote the %s.
ja_JP: %sのプロモーションを行う予定のあなたのサイトや他のサイトのドメイン名を入力してください。

en: Add another domain
ja_JP: ドメイン名を追加する

en: Extra Domains
ja_JP: 追加のドメイン名

en: Extra domains where you will be marketing the product from.
ja_JP: プロダクトフォームのマーケティングを行う追加ドメイン名。

en: Promotion methods
ja_JP: プロモーション方法

en: Social media (Facebook, Twitter, etc.)
ja_JP: ソーシャルメディア(Facebook、Twitter、その他)

en: Mobile apps
ja_JP: モバイルアプリケーション

en: Website, email, and social media statistics (optional)
ja_JP: ウェブサイト、Email またはソーシャルメディアの統計 (オプション)

en: Please feel free to provide any relevant website or social media statistics, e.g. monthly unique site visits, number of email subscribers, followers, etc. (we will keep this information confidential).
ja_JP: 関係のあるウェブサイトやソーシャルメディアの統計を提供してください。例: サイトの月間訪問者数、Emailの購読者数、フォロワー数等 (機密情報として取り扱います)

en: How will you promote us?
ja_JP: どのように我々をプロモートしますか？

en: Please provide details on how you intend to promote %s (please be as specific as possible).
ja_JP: どのように%sをプロモートするつもりなのか、詳細をお知らせください (できるだけ具体的にお願いします)

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Become an affiliate
ja_JP: アフィリエイトになる

en: Please enter the license key that you received in the email right after the purchase:
ja_JP: 購入後すぐにメールで受け取ったライセンスキーを入力してください:

en: Update License
ja_JP: ライセンスを更新

[ctx: verb]
en: Opt Out
ja_JP: オプトアウト

[ctx: verb]
en: Opt In
ja_JP: オプトイン

en: Usage tracking is done in the name of making %s better. Making a better user experience, prioritizing new features, and more good things. We'd really appreciate if you'll reconsider letting us continue with the tracking.
ja_JP: 使用の追跡は %s をより良くする名目の下に行われています。ユーザー体験をより良くし、新機能に優先順位をつけるためなどに使います。追跡を続けてもよいと再考してくれるなら本当に感謝致します。

en: By clicking "Opt Out", we will no longer be sending any data from %s to %s.
ja_JP: "オプトアウト"をクリックすることで、もう %s から %s へのデータの送信は行いません。

en: There is a new version of %s available.
ja_JP: %sの入手可能な新しいバージョンがあります

en: New Version Available
ja_JP: 新しいバージョンがあります

[ctx: close a window]
en: Dismiss
ja_JP: 却下

en: Send License Key
ja_JP: ライセンスキーを送信

en: Enter the email address you've used for the upgrade below and we will resend you the license key.
ja_JP: アップグレードに使用したメールアドレスを下に入力してください。そうすれば、ライセンスキーをお送りします。

en: You are 1-click away from starting your %1$s-day free trial of the %2$s plan.
ja_JP: %2$s プランの%1$s日間のフリートライアルを開始するまであとワンクリックです。

en: For compliance with the WordPress.org guidelines, before we start the trial we ask that you opt in with your user and non-sensitive site information, allowing the %s to periodically send data to %s to check for version updates and to validate your trial.
ja_JP: WordPress.orgのガイドラインに準拠するため、トライアルを開始する前に、ユーザーと重要でないサイト情報のオプトイン、更新の確認やトライアルの状態確認のために%sが%sに対して定期的にデータを送信する許可を得るように設定してください。

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Activate license on all sites in the network.
ja_JP: ネットワーク上にあるすべてのサイトのライセンスを有効にする。

en: Apply on all sites in the network.
ja_JP: ネットワーク上にあるすべてのサイトに対して反映させる。

en: Activate license on all pending sites.
ja_JP: 保留中のサイトすべてでライセンスを有効にする。

en: Apply on all pending sites.
ja_JP: 保留中のサイトすべてに反映させる。

en: allow
ja_JP: 許可

en: delegate
ja_JP: 代表

en: skip
ja_JP: スキップ

en: Click to view full-size screenshot %d
ja_JP: クリックしてフルサイズのスクリーンショットを見る %d

en: Unlimited Updates
ja_JP: 無制限のアップデート

en: Localhost
ja_JP: localhost

[ctx: as 5 licenses left]
en: %s left
ja_JP: あと %s

en: Last license
ja_JP: 最新のライセンス

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル

en: No expiration
ja_JP: 有効期限なし

en: Activate this add-on
ja_JP: このアドオンを有効化

en: Owner Name
ja_JP: 所有者名

en: Owner Email
ja_JP: 所有者の Email

en: Owner ID
ja_JP: オーナー ID

en: Subscription
ja_JP: サブスクリプション

en: Sorry for the inconvenience and we are here to help if you give us a chance.
ja_JP: ご迷惑をおかけしてすいません。もし機会をいただけたらお手伝いをします。

en: Contact Support
ja_JP: サポートに連絡

en: Anonymous feedback
ja_JP: 匿名のフィードバック

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Activate %s
ja_JP: %sを有効化する

en: If you have a moment, please let us know why you are %s
ja_JP: お時間があれば、なぜ%sするのか理由を教えてください。

en: deactivating
ja_JP: 無効化中

en: switching
ja_JP: 変更中

en: Submit & %s
ja_JP: 送信と%s

en: Kindly tell us the reason so we can improve.
ja_JP: 改善できるよう、どうか理由を教えてください。

en: Yes - %s
ja_JP: はい

en: Skip & %s
ja_JP: スキップと%s

en: Click here to use the plugin anonymously
ja_JP: 匿名でプラグインを使用するにはこちらをクリック

en: You might have missed it, but you don't have to share any data and can just %s the opt-in.
ja_JP: 見逃していたかもしれませんが、どんな情報も共有する必要はなく、オプトインを $s することができます。
